Księgarnia Helios
Plac Zwycięstwa 25 ,I piętro
41 378 45 32

Spotkanie z pisarką Moniką Maciewicz

22 grudnia, 2022

2 grudnia 2022 wspólnie z biblioteką Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących w Busku-Zdroju w ramach programu ,,Certyfikat dla małych księgarni,, zorganizowaliśmy spotkanie z pisarką Moniką Maciewicz.

Monika Maciewicz ,polonistka,pisarka,pasjonatka wczesnego średniowiecza ,blogerka prowadząca Stronę Miłośników Słowiańszczyzny opowiadała o kulisach powstania książek Wiedma, Kruki oraz kulturze i zwyczajach Słowian.

Jako pisarka zadebiutowała w 2006 r. książką dla dzieci „Bajki pełne marzeń". Dwa lata później ukazało się jej opowiadanie „Uciekaj, nim przyjdzie noc" w antologii „Na końcu świata napisane. Autoportret współczesnej polskiej emigracji".

Podczas spotkania autorka w bardzo ciekawy sposób przedstawiła uczniom realia wczesnego średniowiecza. Odwołując się do licznych tekstów źródłowych, pokazała jak żyli nasi słowiańscy przodkowie, jakie były ich wierzenia i tradycje. Pani Monika opowiedziała uczniom o swojej fascynacji kulturą słowiańską, która zaczęła się od lektury książki „Mitologia Słowian" Aleksandra Gieysztora. Podkreśliła, że dzięki swojemu mężowi, który działał w grupie rekonstrukcyjnej wczesnego średniowiecza w Przemyślu, miała pierwszy kontakt z tym niezwykłym światem.

Aby wprowadzić słuchaczy w klimat tej tajemniczej rzeczywistości, pani Maciewicz wystąpiła przed publicznością w nietypowym, stylizowanym na wczesne średniowiecze  stroju,  opowiadając o  dawnych przedchrześcijańskich wierzeniach, rytuałach i zaklęciach, zwyczajach i przesądach, bogach i demonach.

Na koniec zachęciła uczniów do odwiedzania jej bloga „Jesteśmy Słowianami", który od kilku lat pisarka prowadzi, publikując tam treści związane z tematyką słowiańską.

Spotkanie zorganizowała Księgarnia „Helios" w Busku-Zdroju i biblioteka szkolna w ZSTiO.

Autor: Anna Kułaga
Zdjęcia: Piotr Zoch

Podobne wpisy

Może zainteresują cię również te artykuły.
phonemap-marker linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram